Historia szkoły

„Nasza szkoła…. jest jak ptak,
Który pozwala nam wzbić się do góry
I rozsunąć przed sobą chmury.
Nasza szkoła…
To klucz do przyszłości,
Bez którego nie otworzymy żadnych drzwi!”                                                                                         

Zespół Szkół Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego to największa placówka oświatowa w Sokołowie Podlaskim, która od początku swej działalności kształci młodzież zgodnie z potrzebami miasta i regionu. Zanim szkoła zadomowiła się w obecnym gmachu i ukształtowała się w formę zespołu szkół , przeszła wiele zmian organizacyjnych.
Początek szkoły to rok 1964, kiedy powołano Zasadniczą Szkołę Zawodową, która mieściła się w baraku przy ulicy ks. Bosco. Choć warunki, w jakich pracowała szkoła nie były najlepsze, placówka działała dość prężnie. W roku 1965 utworzono Technikum Przemysłu Spożywczego, którego siedzibą była część budynku Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Kupientyńskiej. W skład szkoły wchodziły dwie klasy o kierunku mikrobiologii przemysłowej. Praca dydaktyczna i wychowawcza nie była łatwa, ponieważ zajęcia odbywały się w dwóch salach lekcyjnych, młodzież korzystała z pracowni i pomocy naukowych Liceum Ogólnokształcącego. Wspólnie odbywały się imprezy i uroczystości szkolne. Mimo iż bardzo brakowało pomocy naukowych ( ćwiczenia z chemii odbywały się w pracowni analitycznej w cukrowni, lekcje rysunku zawodowego w ZSZ), sale były zimne i ciasne, to szkoła starała się pokonywać wszelkie niedogodności i funkcjonowała normalnie. Młodzież działała w organizacjach szkolnych, uczestniczyła w wycieczkach, poznawała pracę w zakładach przemysłowych, w których produkcja związana była z przemysłem spożywczym. Organizowano też wycieczki krajoznawcze, które umożliwiały poznawanie zabytków naszego kraju.
W styczniu 1967 roku Technikum Przemysłu Spożywczego przeprowadziło się do nowego budynku przy ulicy Marii Skłodowskiej – Curie. W nowym gmachu mieściły się pracownie i klasopracownie konieczne w nauczaniu przedmiotów zawodowych i ogólnych. W szkole aktywnie działały różne organizacje, koła zainteresowań, samorząd uczniowski, ZHP, zespól muzyczny „A-to- my”. Uczniowie odnosili sukcesy w konkursach chórów szkolnych, recytatorskich, w olimpiadach z przedmiotów ogólnych i zawodowych. W dyscyplinach sportowych młodzież zdobywała wysokie miejsca w zawodach na szczeblu wojewódzkim i krajowym. W roku 1069 odbyła się pierwsza studniówka szkolna i pierwsza matura, do której przystąpiło 51 abiturientów.
Nowy rok szkolny 1972/73 rozpoczął się w nowej rzeczywistości organizacyjnej – jako Zespół Szkół Zawodowych, który powstał w wyniku połączenia Technikum Przemysłu Spożywczego i Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Od tego roku szkoła rozwijała działalność dydaktyczną tworząc nowe kierunki kształcenia na poziomie technikum, powstało liceum zawodowe, nowe kierunki w szkole zawodowej, powstały też szkoły dla dorosłych. Budynek szkoły przy ulicy Marii Skłodowskiej – Curie, jeszcze niedawno wygodny i obszerny, stawał się coraz mniej wystarczający, aby zapewnić właściwe warunki kształcenia we wszystkich typach szkół. W związku z tym podjęto decyzję o budowie nowego gmachu szkoły, internatu i warsztatów szkolnych w sąsiedztwie dotychczasowej siedziby szkoły.
20 października 1979 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – poety i żołnierza, uczestnika powstania warszawskiego. Szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez zakład opiekuńczy – Zakłady Mięsne w Sokołowie Podlaskim. Uroczystość poprzedziły sesje naukowe poświęcone życiu i twórczości poety.
Po oddaniu do użytku nowego budynku, szkoła przez wiele lat funkcjonowała w dwóch gmachach. Sytuacja zmieniła się w 1989 roku, kiedy nastąpiło zlokalizowanie wszystkich typów szkół , wchodzących w skład Zespołu Szkól Zawodowych, w jednym gmachu. Stało się to dzięki dobudowie nowego skrzydła w budynku mieszczącym się w sąsiedztwie internatu i warsztatów szkolnych.
Od 1989 roku w zespole powstały nowe kierunki kształcenia, nowe typy szkól (liceum ogólnokształcące i liceum profilowane), które przygotowywały młodzież do pracy w nowej rzeczywistości ustrojowej.
Obecnie szkoła funkcjonuje jako Zespół Szkól Nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, kształci młodzież w różnych kierunkach zgodnie z potrzebami rynku pracy. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w olimpiadach przedmiotowych, konkursach, zawodach sportowych na różnych szczeblach. W szkole działają koła zainteresowań, , które pozwalają młodzieży w sposób ciekawy spędzić czas wolny i zaspokoić ich potrzeby rozwojowe w różnych dziedzinach. Zgodnie z kalendarzem imprez szkolnych odbywają się uroczystości upamiętniające ważne wydarzenia z historii naszej ojczyzny, imprezy okolicznościowe, spotkania z ciekawymi ludźmi.
Co 5 lat odbywają się uroczystości jubileuszowe szkoły. 5 września 2009 roku placówka obchodziła 45- lecie istnienia – w tym dniu szkoła otrzymała nowy sztandar poświęcony w czasie mszy polowej na boisku szkolnym.
Realizacja projektów w ramach programu „Kapitał ludzki” to dla młodzieży dodatkowe możliwości zdobycia kwalifikacji, umiejętności, rozoju zainteresowań oraz uczestniczenie w wycieczkach krajoznawczych i zagranicznych. Dzięki projektom szkoła rozwija swoją bazę dydaktyczną – powstają nowoczesne pracownie, przybywa pomocy dydaktycznych.

Szkoło! Szkoło!
Gdy cię wspominam,
Tęsknota w serce się wgryza,
Oczy mam pełne łez !”              
         
  J. Tuwim „Nad Cezarem”

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Niniejsze informacje dotyczą plików cookies i odnoszą się do strony zsnr1.edu.pl.pl, której operatorem jest firma home.pl.

Czym są pliki cookies?

To pliki tekstowe, wysyłane przez serwis internetowy do urządzenia końcowego (np. komputer, smartfon), z którego korzystamy przeglądając strony internetowe. W cookies znajdują się różne informacje, często niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisów internetowych (np. do autoryzacji, podczas logowania na konto pocztowe lub do serwisu internetowego).

Dzięki wykorzystaniu plików cookies, wiele stron internetowych może działać w sposób wygodniejszy dla użytkownika.

Do czego używamy cookies?

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Niezależnie pliki cookies mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.

Jakich cookies używamy?

Stosowane są dwa rodzaje plików cookies – „sesyjne” oraz „stałe”. Pierwsze z nich są plikami tymczasowymi, które pozostają na urządzeniu użytkownika, aż do opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia przeglądarki (lub innego oprogramowania korzystającego ze strony). „Stałe” pliki pozostają na urządzeniu użytkownika przez czas określony w parametrach plików „cookies” albo do momentu ich ręcznego usunięcia przez użytkownika.

Usuwanie cookies

Bardzo często przeglądarka internetowa (lub inne oprogramowanie służące do przeglądania stron) domyślnie dopuszcza umieszczanie cookies na urządzeniu końcowym. To ustawienie może być zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę cookies. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Blokowanie cookies, może wpłynąć na część funkcjonalności dostępnych na stronie internetowej, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić ich prawidłowe działanie.

Back to Top