Książka października
Dorota Terakowska, Tam gdzie spadają Anioły
Przy wyborze kolejnej książki do polecenia młodzieży wahałam się między dziełami P. Coelho i J. Picoult. Coelho pisze sentencjonalnie, co trafia do współczesnego młodego odbiorcy. Picoultowa z kolei ma książki objętościowo duże, co przeraża potencjonalnego czytelnika. I nie pomogą zapewnienia, że czyta się szybko, że warto ze względu na, chociażby, ujrzenie, jak jedno wydarzenie jest różnie postrzegane przez kilka osób. Wybrałam więc polską autorkę (wygrał patriotyzm narodowy), która, wydaje mi się, łączy trochę Coelho z Picoult. Z Coelho ma temat religijny (pseudoreligijny) i zdania pełne ogólnych prawd, z Picoult psychologizację postaci (tu też postaci nadprzyrodzonych).
Książka opowiada o przeciętnej polskiej rodzinie (2+1). Wierzącej, niepraktykującej. I porusza kwestię wiary, ale nie tylko wiary chrześcijańskiej, ale też kwestię wiary w to, co mówią dzieci. Dorośli wiedzą, że dzieci inaczej postrzegają świat, ale zapominają (bagatelizują), że to, co widzą dzieci, też istnieje.
Główną bohaterką książki jest mała Ewa, która z upływem lat i choroby (białaczka) wyrasta na nastoletnią dziewczynkę. Akcja książki rozpoczyna się tym, jak Ewa zauważa lecące po niebie Anioły. A potem następuje seria niepokojących, tragicznych zdarzeń. O losie człowieka przesądzają także, a może przede wszystkim, pozornie mało znaczące przypadki. Okazuje się, że Anioł Ewy (Ave) został strącony przez swego (złego) brata bliźniaka (Vea) i umiera. Razem z nim umiera też Ewa. Rozpoczyna się walka o życie dziecka, o życie Anioła, walka o wiarę (w siebie, w innych, w Boga). To pasjonująca opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem, które istnieje jednocześnie w każdym z nas. Pierwiastki te są wzajemnie uzależnione od siebie. Dobro nie byłoby tak dobre, nie byłoby zauważone, gdyby nie istniejące zło. To nie jest książka dla tych, którzy wierzą w Boga, w Anioły. To książka chyba przede wszystkim dla tych, którzy chcą wierzyć lub nigdy nie wierzyli w istnienie aniołów. Książka dla współczesnego zbuntowanego nastolatka, który zagubił gdzieś (lub nie został nauczony) wartości, zasady. Książka ta pozwoli zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad istotą kruchego ludzkiego życia. Życia prawdziwego, tak innego od tego wypromowanego przez gry komputerowe i filmy.
Ciekawsze cytaty z książek:
- Anioły nie muszą widzieć, by wiedzieć, w przeciwieństwie do ludzi, którzy nawet widząc – nie wiedzą.
- Gdy ktoś cię lubi, bo się starasz, to nie lubi cię takiej, jaką jesteś. Lubi nieprawdę o tobie.
- Nawet najmniej znaczące z pozoru decyzje mogą całkowicie odmienić losy ludzi. Do zmiany losu wystarczy mały, malutki kamyczek, o który ktoś potknie się i nawet go nie zauważy.
- Niebo istnieje tylko za sprawą wiary. Gdyby ona przestała istnieć, Niebo rozproszyłoby się w Mroku, tak jak wszystko, w co się przestaje wierzyć.
Książka września
Eric- Emmanuel Schmitt, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu
Idąc śladem twórczości Erica- Emmanuela Schmitta, można nastolatkowi polecić książkę Pan Ibrahim i kwiaty Koranu. Równie cienka jak Oskar i pani Róża i równie przejmująca. Bohaterem jest mały chłopiec Momo, któremu życie zarzuciło na barki plecak z wielkim doświadczeniem. Różnica między nim a Oskarem jest taka, że Momo traci wszystko i wszystkich, ale żyje. I to jak żyje! Książka o tym, jak się nie poddać, jak walczyć, kiedy nie ma nadziei, kiedy wydaje się, że już wszystko stracone. Książka dla młodzieży, która szuka siebie, która szuka odpowiedzi na niezadane pytania.
Jak zachęcić młodego czytelnika do sięgnięcia po tę książkę? Przeczytać mu pierwsze zdanie: :Kiedy skończyłem jedenaście lat, rozbiłem swoją świnkę i poszedłem na dziwki." Z mojego doświadczenia wiem, ze nie ma osoby (nawet dziewczyny), która nie byłaby zaintrygowana dalszym ciągiem. I taki czytelnik wpada w pułapkę, bo książka nie jest o podbojach seksualnych młodego chłopca. Owszem, są wzmianki o jego pobytach w domu publicznym, ale spotkania te wpływają (pozytywnie) na jego postrzeganie świata, na jego kształtujące się samodzielne życie.
Strona 2 z 2
- startPoprzedni artykuł12Następny artykułkoniec