Stypendium Rady Powiatu Sokołowskiego w 20- lecie istnienia powiatu

19 października 2018 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się XLIV sesja Rady Powiatu. Było to wydarzenie niezwykłe, gdyż zbliżająca się rocznica 100- lecia odzyskania niepodległości przez Polaków oraz 20- lecie powstania Powiatu Sokołowskiego nadały mu uroczystego charakteru. Z tej okazji młodzież ZS Nr 1 im. K.K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim przygotowała krótki program artystyczny o patriotycznym charakterze. Uczniowie klasy IV s: Marcin Niemirka, Angelika Frączak i Maria Izdebska, klasy II f : Karolina Wojtczuk i Kamil Woźniak oraz uczeń klasy II J - Artur Wycech zaprezentowali zgromadzonej publiczności wiersze patriotyczne. Występ recytatorów uświetnił zespół wokalno- instrumentalny „Szara Band”. W drugiej części sesji wręczone zostały stypendia Rady Powiatu Sokołowskiego za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2017/2018. Dyplomy stypendystom wręczył przewodniczący Rady Powiatu pan Jarosław Puścion, jednocześnie podkreślając, że stypendia i nagrody są dodatkową motywacją w osiąganiu sukcesów oraz nagrodą za pracowitość, wytrwałość i wiarę we własne możliwości. Podziękował również rodzicom i nauczycielom za to, że każdego dnia wspierają pasje i pomagają realizować marzenia.
Stypendium Rady Powiatu w roku szkolnym 2018/2019 w Zespole Szkół Nr 1 otrzymali: uczeń klasy czwartej Technikum Nr 1 na kierunku technik spedytor – Kamil Rozbicki oraz absolwent Technikum Nr 1 na kierunku technik logistyk – Kacper Potocki.

Stypendystom gratulujemy otrzymanego stypendium, życzymy dalszych sukcesów naukowych, a także zaangażowania w rozwój zainteresowań i pasji. Młodzieży występującej w programie artystycznym bardzo dziękujemy za aktywność artystyczną i życzymy wielu sukcesów w nauce oraz dalszego zaangażowania w życie artystyczne szkoły.

Uczniowie naszej szkoły odebrali stypendia zawodowe

IMG_4733 [1024x768].JPG

W czwartek 18 października 2018 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów w ramach projektu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Mazowsze – stypendia dla uczniów szkół zawodowych”. Wśród tegorocznych stypendystów znaleźli się uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 Kamil Rozbicki i Mariusz Benedykciuk.

Serdecznie gratulujemy!

sukces.png

Uczniowie dzięki otrzymanemu stypendium będą uczestniczyć w zajęciach pozaszkolnych, w tym w szkoleniach, kursach zawodowych, kursach przygotowawczych, kwalifikacyjnych i doskonalących oraz kursach językowych. Stypendyści będą mieli możliwość udziału w konferencjach, seminariach, obozach naukowych, wycieczkach edukacyjnych i innych wydarzeniach poszerzających wiedzę, rozwijających zdolności i umiejętności ucznia w zakresie kierunku rozwoju zawodowego.

Dzięki realizowanemu projektowi absolwenci naszej szkoły wejdą na rynek pracy z kompetencjami dostosowanymi do jego potrzeb.

Galeria

„Szara” w czerwonych koszulkach na IV Sokołowskim Biciu Rekordu Przywracania Akcji Serca

IMG_4695 [1024x768].JPG

Uczniowie klas medycznych Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim noszą charakterystyczne czerwone koszulki z logo Asklepiosa. I dzisiaj, tj. 16 października 2018 roku, w siedzibie CKR w Sokołowie Podlaskim, można było zauważyć największą liczbę uczestników ZSNR 1 w biciu rekordu resuscytacji. Akcja ta jest ogólnopolskim pomysłem na równoczesną pracę podtrzymywania akcji serca na fantomach w różnych placówkach i instytucjach przez uczestników w różnym wieku. O godzinie 12.00 wszyscy uczestnicy ruszyli do masażu serca. Trzydziestu uczniów naszej szkoły (z klas pierwszej, drugiej i trzeciej) pracowało na pięciu z dziewięciu fantomach. W akcji tej biorą udział nie tylko strażacy czy uczniowie klas mundurowych, ale też osoby, które chcą nauczyć się udzielać pierwszej pomocy. Od czterech lat na przykład, czynnie uczestniczą w kształtowaniu umiejętności ratowania życia drugiemu człowiekowi, przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 4. Pan Robert Golatowski, koordynator akcji w powiecie sokołowskim, wręczył uczestnikom symboliczne dyplomy, wyrażając nadzieję na naszą obecność podczas kolejnego spotkania organizowanego w przyszłym roku.

Galeria

ART BRUT w murach ZSNR1

IMG_4700 [1024x768].JPG

W ramach współpracy szkoły z Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Sokołowie Podlaskim 16 października 2018 roku gościliśmy w murach Zespołu Szkół Nr 1 podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej. Młodzież niepełnosprawna prezentowała swoje prace i zorganizowała kiermasz rękodzieła. Misternie zrobione i ozdobione ceramiki, figurki z drewna, czy skrzyneczki można było nabyć, wspomagając w ten sposób zbiórkę uczestników WTZ na busa przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Wizyta gości sprawiła nam niemałą radość i pozostawiła miłe wrażenia po obcowaniu ze sztuką.

Powiatowa uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej

IMG_4508 [1024x768].JPG

12 października 2018 r. w Hali Sportowej przy Zespole Szkół Nr 1 odbyła się powiatowa uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej Przybyli na nią zaproszeni goście, nauczyciele, rodzice i uczniowie szkół prowadzonych przez Powiat Sokołowski oraz pracownicy administracji i obsługi. Na początku głos zabrała wicestarosta Powiatu Sokołowskiego - pani Marta Sosnowska, która w swoim wystąpieniu doceniła trudną pracę nauczycieli i życzyła im wielu sukcesów w edukacji młodzieży. Następnie przemówienie wygłosiła Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego - pani Danuta Zadrożna, kierując do nauczycieli wiele ciepłych i miłych słów, podkreślających poświęcenie, czujność i troskę pedagogów o dobro uczniów. Z kolei zostały wręczone przez wicestarostę Powiatu Sokołowskiego Nagrody Zarządu Powiatu Sokołowskiego dyrektorom szkół i nauczycielom. Następnie Dyrektorzy sokołowskich placówek oświatowych wyrazili swoim pracownikom podziękowanie za dotychczasowe zaangażowanie w pracę, wręczając im Nagrody Dyrektora. Uroczystość prowadzili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej – Curie, a występami muzycznymi uświetnili ją również uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych oraz Zespołu Szkół Nr 1. Dekorację hali sportowej przygotowali nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Nr 1.

Galeria

Konkurs Geoinformatyczny Politechniki Warszawskiej

Studiazprzyszloscia.jpg

Szanowni Państwo

Mamy przyjemność zaprosić wszystkich uczniów Państwa szkoły do wzięcia udziału w drugiej edycji ogólnopolskiego Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej, którego laureaci mogą zdobyć indeks na kierunek studiów Geoinformatyka, który posiada certyfikat Studia z Przyszłością oraz Laur Innowacji.

W załączniku znajdą Państwo oficjalny list Dziekana Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej zapraszający do udziału w konkursie. Jest on adresowany głównie do uczniów zainteresowanych informatyką i jej innowacyjnymi zastosowaniami. W ramach przygotowania do konkursu oferujemy bezpłatne wykłady i warsztaty przygotowawcze zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów Państwa szkoły. Partnerem konkursu jest główny dystrybutor aplikacji biznesowych Google Maps w Polsce. W związku z powyższym, głównym wątkiem tematycznym będzie wykorzystanie tej właśnie nowoczesnej i popularnej technologii.

Zeszłoroczna edycja Konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli. Liczna obecność na szkoleniach i warsztatach potwierdziła atrakcyjność zagadnienia. Do pierwszego etapu konkursu przystąpiło kilkaset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej polski!

Więcej szczegółów o Konkursie oraz informacje o zapisach znajdą Państwo na stronie internetowej Konkursu.

Serdecznie zapraszam

dr inż. Paweł Kowalski 
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego 
Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Październik miesiącem walki z rakiem piersi

rak_piersi.jpg

W Unii Europejskiej co 2 minuty wykrywany jest rak piersi u kobiety. Co 6 minut jedna z nich umiera - takie są smutne statystyki, podawane w dniu walki z rakiem piersi. W skali roku daje to liczbę 88,5 tys. śmiertelnych ofiar tego najczęściej, po raku płuc, atakującego nowotworu. W Polsce wykrywa się ok. 14 tys. przypadków zachorowań rocznie.

Prawie połowa z chorujących umiera. Przyczyną jest zwykle zbyt późne wykrycie nowotworu. Wiąże się to z niską wiedzą społeczną na jego temat, która automatycznie rodzi irracjonalny lęk. Wciąż bowiem w świadomości społecznej rak piersi pozostaje chorobą tabu, o której nie chcemy i nie umiemy rozmawiać.

Aby to zmienić podejmuje się szereg działań, których celem jest poprawa wiedzy na temat sposobów przeciwdziałania rakowi piersi, ale także pomoc ofiarom tej choroby i doprowadzenie do wzrostu funduszy na badania nad nim.

Od lat już październik jest miesiącem szczególnej intensyfikacji tych starań, Miesiącem Walki z Rakiem Piersi (17 października zaś jest oficjalnym Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowionym przez Prezydenta RP).

W ramach organizowanych akcji w wielu miastach Polski odbywają się imprezy uświadamiające konieczność profilaktyki raka piersi, czemu służyć mają m.in. bezpłatne konsultacje lekarskie i badania USG.

Czynniki ryzyka

Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.

Objawy
  • zmieniony kształt piersi,
  • wyczuwalny guzek lub stwardnienie,
  • na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,
  • brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie,
  • z brodawki wydobywa się wydzielina.
Profilaktyka

Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

Samobadanie

Samobadanie piersi jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

  • brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
  • wycieki z brodawki,
  • otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
  • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
  • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
  • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

W przypadku wykrycia guzka w piersi konieczne jest równoczesne zbadanie tego samego fragmentu drugiej piersi. Jeżeli kobieta zaobserwuje podobną zmianę to zazwyczaj nie jest ona groźna (może być uwarunkowana genetycznie), ale wymaga konsultacji lekarza. W pozostałych przypadkach powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem i podzielić się swoimi wątpliwościami.

USG piersi

USG piersi jest to metoda obrazowa badania z użyciem ultradźwięków. Przeprowadzane jest ono w celu wspomagania i uzupełnienia badania mammograficznego, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Zalecane jest kobietom między 20 a 40 rokiem życia, jak również pacjentkom powyżej 40 roku życia, z tego względu, że USG pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących). 
Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku. Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych. Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Mammografia

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Pozwala rozpoznać wczesne zmiany, jak również te, które nie dają się wyczuć podczas badania palpacyjnego, wielkości 2-3 mm. Ucisk stosowany w czasie mammografii nie uszkadza piersi; jest konieczny w celu uzyskania zdjęć wysokiej jakości, a ponadto pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95 % zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

Jeśli jesteś w wieku 50 – 69 lat oraz:
  • w ciągu ostatnich dwóch lat nie miałaś wykonywanej mammografii w ramach NFZ,
  • nie miałaś wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi,
  • zgłoś się na bezpłatne badanie mammograficzne organizowane przez Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podane są ośrodki medyczne, w których można wykonać bezpłatną mammografię lub cytologię. Informacje o aktualnych miejscach wykonywania bezpłatnych badań w Programie profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy znajdują się na stronach Wojewódzkich Ośrodków Koordynujących populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy (WOK).

 

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Niniejsze informacje dotyczą plików cookies i odnoszą się do strony zsnr1.edu.pl.pl, której operatorem jest firma home.pl.

Czym są pliki cookies?

To pliki tekstowe, wysyłane przez serwis internetowy do urządzenia końcowego (np. komputer, smartfon), z którego korzystamy przeglądając strony internetowe. W cookies znajdują się różne informacje, często niezbędne do prawidłowego funkcjonowania serwisów internetowych (np. do autoryzacji, podczas logowania na konto pocztowe lub do serwisu internetowego).

Dzięki wykorzystaniu plików cookies, wiele stron internetowych może działać w sposób wygodniejszy dla użytkownika.

Do czego używamy cookies?

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Niezależnie pliki cookies mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych.

Jakich cookies używamy?

Stosowane są dwa rodzaje plików cookies – „sesyjne” oraz „stałe”. Pierwsze z nich są plikami tymczasowymi, które pozostają na urządzeniu użytkownika, aż do opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia przeglądarki (lub innego oprogramowania korzystającego ze strony). „Stałe” pliki pozostają na urządzeniu użytkownika przez czas określony w parametrach plików „cookies” albo do momentu ich ręcznego usunięcia przez użytkownika.

Usuwanie cookies

Bardzo często przeglądarka internetowa (lub inne oprogramowanie służące do przeglądania stron) domyślnie dopuszcza umieszczanie cookies na urządzeniu końcowym. To ustawienie może być zmienione w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę cookies. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Blokowanie cookies, może wpłynąć na część funkcjonalności dostępnych na stronie internetowej, a w niektórych przypadkach nawet uniemożliwić ich prawidłowe działanie.

Back to Top